Testi lelki erősítés jógával és súlyokkal
Így segít a súlyzós edzés és a jóga a csonterősítésben és a súlykontrollban a 40-es éveidben!
Miért fontos 40-es nőként súlyokkal is edzenünk?
Ahogy elsodor az élet, a munka, család, idősödő szülők körüli teendők, sok nő életében háttérbe szorul a rendszeres mozgás, főleg a súlyzós edzés. Még mindig többen úgy gondolják, hogy a súlyokkal végzett edzés nem a nőknek való, attól elférfiasodunk, vagy hogy már túl késő elkezdeni és különben se akarunk a fitneszbe lemenni csodásítani magunkat. Valójában azonban a 40-es évek a legfontosabb időszak, hogy beépítsük az ellenállásos edzést – legyen az súlyzós, gumiszalagos gyakorlat vagy saját testsúllyal végzett erősítés a jógaórán. Nézzük meg, miért érdemes aktívan erősíteni az izmainkat, és mit mondanak erről a kutatások.
Az izomtömeg megőrzése – miért kritikus?
Az öregedés egyik természetes velejárója az izomtömeg csökkenése, amelyet a szarkopénia nevű folyamat okoz. Ez a jelenség mindannyiunkat érint, jelentősen rontja a fizikai teljesítményt és a mindennapi aktivitást, idős korunkra kiszolgáltatottá tesz. Az életkor előrehaladtával az izomsorvadás gyorsul, míg az izomrostok száma és mérete fokozatosan csökken. Ez a 30-as évek után indul el lassan, majd a 40-es éveinkben gyorsul fel. Kutatások szerint évente körülbelül 1-2%-ot veszítünk az izmainkból, ha nem edzünk aktívan. Az izomtömeg csökkenése gyengébb testhez és kisebb kalóriafelhasználáshoz vezet, ami hosszú távon a testsúly gyarapodását, gyengülő anyagcserét, és az inaktivitás további fokozódását eredményezheti.
Az inaktivitás hatása a 40-es éveinkben
A mozgáshiány nagyon hamar érezteti hatását, különösen a 40-es éveinkben, elég csak egy osztálytalálkozón körbekérdezned, hogy ki hogy van. Az ülő életmód és az inaktivitás okozta változások gyorsabban következnek be, mint fiatalabb korban. A csontok ásványianyag-tartalma is csökken, ami gyengébb csontokat eredményez, és növeli a törések kockázatát. A jó hír azonban, hogy a rendszeres súlyzós edzés kimutathatóan javítja a csontok sűrűségét is és lassítja ezt a folyamatot.
Az aktív életmód pedig nemcsak fizikai, hanem szellemi és érzelmi szinten is kihat ránk. Az edzés, különösen a súlyzós és erősítő gyakorlatok, növelik az endorfinok szintjét, így segítve a jobb hangulatot és a mentális jóllétet.
Mit mondanak a kutatások a súlyzós edzés előnyeiről?
Az ellenállásos edzés gyógyszer: "Az inaktív felnőttek évtizedenként 3–8%-os izomtömeg-vesztést szenvedhetnek el, amelyhez az anyagcsere lassulása és zsírlerakódás is társul. Tíz hét ellenállásos edzés akár 1,4 kg izomtömeg-növekedést, 7%-os alapanyagcsere-gyorsulást, és 1,8 kg zsírvesztést eredményezhet. Az erősítő edzés javíthatja a fizikai teljesítményt, a mozgáskontrollt, az önállóságot és az önértékelést, és támogathatja a 2-es típusú cukorbetegség kezelését a hasi zsír csökkentésével és az inzulinérzékenység javításával. Emellett a szív- és érrendszer, a csontok egészségét is támogathatja, és enyhítheti a hátfájást és az ízületi problémákat is." (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22777332/)
Hogyan segíthet a súlyzós edzés a mindennapokban?
A súlyzós edzés nem csak a testalkatunkat javítja, hanem a hétköznapi teendőinket is megkönnyíti. Az elsődleges cél nem a beach body, hanem az erős karok, lábak és stabil törzs, ami segít abban, hogy könnyebben végezzük a hétköznapi feladatokat, ne fulladjunk ki egy családi kiránduláson vagy egy lépcső megmászása közben. Az erősebb izomzat csökkenti a sérülések kockázatát is, ami nagyon fontos az idősebb korban, amikor a kisebb balesetek is hosszabb regenerációs időt igényelhetnek.
A mozgást sosem késő elkezdeni, és egy erős alapot nyújt, hogy a következő évtizedekben is aktív, energikus életet élhessünk. A keddi flow jógaórákon eddig is nagy hangsúlyt fektettünk a funkcionalitásra, de az új évben még inkább a testi és lelki erősítés lesz a fókuszunk. Tarts velünk te is! Jelentkezz be még ma és lépj a változás útjára!