Magyar népmesék jógikus tanításai

Magyar népmesék jógikus tanításai

A magyar népmesék és a jóga bölcsessége – több a közös bennük, mint gondolnád! Kíváncsi vagy? Olvass tovább!

A magyar népmesék történetei varázslatosak és tele vannak ősi bölcsességekkel. Ahogy a jógafilozófia az önismeret és a belső fejlődés útjára vezet minket, úgy a népmesék hősei is próbákon keresztül találják meg az igazi önmagukat, az erőt és boldogságot. De vajon mi a közös a jógában és a mesékben? Nézzünk öt példát!

1. A hős útja – az önmegvalósítás útja

A jóga egyik elve a svadhyaya, azaz az önismeret, (ön)tanulmányozás, tanulás. A mesék hősei mindig hosszú utat járnak be, tele próbatételekkel, hogy végül önmagukat is jobban megismerjék. Fehérlófia, Babszem Jankó, a legkisebb legény mind saját erejüket, kitartásukat és belső bölcsességüket fedezik fel az út során – akárcsak egy jógázó a matracán és az életben.

2. Az akadályok próbatételek, nem büntetések

A jógafilozófia szerint az életünkben felmerülő nehézségek nem büntetések, hanem lehetőségek a fejlődésre. Gondoljunk csak a három próbára a mesékben! A sárkánnyal való küzdelem, a tüzes folyón való átkelés vagy a varázserejű kulcs megtalálása mind olyan kihívások, amelyek által a hős erősebbé válik. A jóga is erre tanít: minden egyes ászana és légzőgyakorlat egy belső próbatétel, amely közelebb visz az egységhez.


3. A türelem és az elköteleződés varázsereje

A jóga egyik legfontosabb tanítása a tapas, azaz a kitartó gyakorlás. A mesékben a hősöknek sem adatik meg a siker azonnal – a legkisebb fiú elindul szerencsét próbálni, de hosszú és küzdelmes úton kell végigmennie, míg eléri célját. A jóga is ezt az elvet követi: csak kitartó és hosszú ideig végzett gyakorlással szilárdul meg a belső csendesség és a harmónia.

4. A belső segítők és a jóga spirituális vezetése

A mesékben gyakran találkozunk bölcs öregasszonnyal, tündérrel vagy állati segítőkkel, akik irányt mutatnak a hősnek. A jógában ezek a segítők szimbolikusan jelennek meg: az egyre erősödő intuíció, a tanító vagy maga a légzés az, ami vezet minket a fejlődés útján. Ha figyelünk ezekre a belső „segítőkre”, könnyebben haladunk előre a gyakorlásunkban és az életünkben.

5. A végső kincs: a belső béke és harmónia

A mesék végén a hős megkapja a királyság felét, elnyeri a boldogságot és a kiteljesedést – de ez nem csupán anyagi javakat jelent. A mesék tanítása szerint az igazi kincs a belső átalakulás, a megértés és a harmónia. A jóga végső célja is ez: a belső béke, az elme lecsendesítése és a teljes összhang önmagunkkal. Az EGYsÉG.

Ha szeretnéd te is felfedezni a mesék és a jóga bölcsességének találkozását, csatlakozz hozzánk! Március 12-én indul a 4 alkalmas Mesejóga tanfolyam felnőtteknek, ahol a mesék szimbolikáján keresztül fedezheted fel saját belső hősödet.

Részletek: https://www.erikajoga.hu/hu/joga-orak/mesejoga-felnotteknek

Gyere fel az Aranyhegyre, ülj fel a varázsszőnyedre és induljunk el együtt a hősök útján!

Erika