5 tipp: Így válassz jógaoktatóképzést
Ebben a blogbejegyzésben adok 5 tippet, amelyek segítenek eligazodni a jógaoktatóképzések világában, hogy megtaláld az utad a tökéletes képzéshez!
Az elhatározás, hogy jógaoktatóvá válj, már önmagában izgalmas és életre szóló döntés. Azonban az a pillanat, amikor szembesülsz a különböző jógaoktatóképzések sokaságával, kissé ijesztő lehet. Hogyan találhatod meg azt a képzést, amely valóban illeszkedik az igényeidhez és segít kibontakoztatni a jógatanári hivatásod? Ebben segítek neked 5 tippel.
1. Tudd, mit keresel: Milyen stílus illik hozzád?
Gondold át, milyen típusú jóga érdekel a leginkább. A jóga rengeteg különböző stílusból áll – legyen az hatha, vinyasa flow, ashtanga, Iyengar vagy épp Yin jóga. Melyik az, amit szenvedéllyel gyakorolsz, és melyik az, amit tanítani szeretnél?
Minden oktatóképzés egy adott jógastílus köré épül, ezért fontos, hogy a számodra legközelebb álló irányzatot válaszd. Ha még nem döntötted el, érdemes többféle órát kipróbálni különböző stílusokból, mielőtt elköteleznéd magad egy oktatóképzés mellett.
Személyes tipp: 200 órás képzésnek érdemes alap hatha jógát választani, majd ezzel a biztos tudással specializálódni egy továbbképzésen. A többféle jógastílust reklámozó tanfolyamokat fogadd fenntartással, képtelenség rendesen egyszerre 2, 3, 4 jógastílusban rendes tudást szerezni 200 óra alatt.
2. Ismerd meg az oktatót: Kitől fogsz tanulni?
Az oktatód lesz az, aki a legtöbbet adja majd neked a képzés során – nemcsak tudást, hanem inspirációt is. Nézz utána, ki vezetik a képzést! Milyen tapasztalattal rendelkezik? Van-e valamilyen speciális szakterülete, amiben különösen jártas? Milyen jógaiskolákban tanult?
Személyes tipp: Sok időt fogtok együtt tölteni, fontos, hogy szimpatikusnak és inspirálónak találd az oktatót. Vigyázz, mert bevett gyakorlat, hogy egy ismert jógaoktató nevével eladott képzésen több kevésbé tapasztalt és képzett jógaoktató tanít a nagyobb név mellett. Ha Yoga Alliance akkreditált képzésre iratkoztál be, akkor ott szigorúan előírják, hogy az idő legalább 75%-ában E-RYT-500 jógatanár kell, hogy tanítson téged, nem lehet másnak lepasszolni az órákat (kivéve, ha szerepel az akkreditációban pl. gyógytornász, más témában jártas jógaoktató, de szigorúan limitált óraszámban).
3. Gyakorlati vagy elméleti fókusz? Mi az, amire neked szükséged van?
Minden jógaoktatóképzés különböző arányban ötvözi a gyakorlatot és az elméletet. Vannak olyan programok, amelyek inkább a fizikai gyakorlásra helyezik a hangsúlyt, míg mások mélyebben belemennek a jóga filozófiájába, anatómiai ismeretekbe vagy a meditációba. Gondold végig, hogy neked mire van most a legnagyobb szükséged.
Ha inkább a gyakorlati oldalon szeretnél fejlődni, keress olyan képzést, ahol az ászanákon és azok oktatási módszerein van a hangsúly. Ha pedig az elméleti háttér érdekel, keresd azokat a képzéseket, amelyek nagyobb hangsúlyt fektetnek a jóga filozófiájára és szellemi aspektusaira. Ha mindkettőre, akkor ilyen képzést keress!
Személyes tipp: Nézd meg a képzési tematikát, és mérlegeld, hogy az adott program megfelel-e annak, amit te szeretnél megtanulni és fejleszteni. Bátran kérdezd meg az oktatót a tantervről, akár arról is, hogy milyen témákat fogtok tanulni, hány órában. Ezzel minden iskolának rendelkeznie kell, és ennek a megléte már jó előzetese annak, hogy mi vár rád.
4. Ne csak az óraszámot nézd: Milyen formában zajlik a képzés?
Az alap jógaoktatóképzés 200 órát kínál, de nem mindegy, hogy ezek hogyan vannak elosztva. Fontos, hogy megtaláld a számodra megfelelő formátumot. Vannak intenzív, néhány hétig tartó képzések, és vannak hosszabb időre elosztott programok, amelyeket hétvégente végezhetsz el.
Ha intenzív képzést választasz, mondjuk 2-3 hét alatt egy tengerparton, készülj fel arra, hogy a tanulás minden nap több órát (hivatalosan legalább 6-8) vesz igénybe, és teljes elköteleződést kíván, és testileg és mentálisan is megeröltető lesz. Ha viszont hosszabb távú programot választasz, több időd lesz a tanultak feldolgozására és elmélyítésére.
Személyes tipp: Gondold át az időbeosztásodat, és válassz olyan formátumot, amely illik a te életritmusodhoz. Az első 200 órás képzésed kiválasztásánál óva intelek az online jógaoktatóképzesektől. Lehet, hogy kényelmesnek, gyorsnak és olcsónak tűnik, de nem személyes gyakorlatod és tapasztalatod óratartásból, nem fogsz élő emberekkel tanulni és kihagyod az életed egyik legnagyobb élményét, hogy hozzád hasonló emberekkel legyél egy közösségben heteken, hónapokon át.
5. Vizsgáld meg a tanúsítvány hitelességét: Akkreditált-e a képzés?
Amikor egy jógaoktatói tanfolyamra jelentkezel, mindig győződj meg arról, hogy az akkreditált és elismert program-e. A Yoga Alliance (a narancssárga színű logós amerikai) az egyik legismertebb nemzetközi szervezet, amely akkreditálja a jógaoktatóképzéseket. Ha a képzés Yoga Alliance által jóváhagyott, az garantálja, hogy egy meghatározott színvonalnak és követelményeknek felel meg. Az akkreditáció nemcsak a tanulmányaid színvonalát biztosítja, de a későbbi oktatói karriered során is segíthet, mivel sok stúdió és jógahely elvárja a Yoga Alliance tanúsítványt. Emellett az akkreditált képzésekhez gyakran tartoznak olyan továbbképzési lehetőségek, amelyek támogatják a szakmai fejlődésedet.
Személyes tipp: A magyar piacon reklámozott "Hivatalos felnőttképzés" kb semmit se jelent a jógaoktatói képzések piacán, ne dőlj be neki.
Zárszó:
A megfelelő jógaoktatóképzés kiválasztása izgalmas, de kihívásokkal teli feladat. Ez az utad kezdete, és fontos, hogy olyan képzést válassz, amely valóban támogatja a fejlődésedet és segít elérni a céljaidat. Figyelj arra, hogy a képzés ne csak a bizonyítvány megszerzéséről szóljon, hanem arról is, hogy egy támogató oktató segítségével elindulj egy mélyebb utazásra, amely segít kibontakoztatni a benned rejlő lehetőségeket.
Találd meg azt a képzést, amely rezonál veled. Ne feledd, hogy ez nemcsak egy egyszeri döntés, hanem az első lépés egy életen át tartó tanulási folyamatban.
Wollaston Erika
a Yoga Alliance akkreditált Free Spirit Jóga Akadémia oktatóképző tanára
Az Akadémia következő képzését itt találod: https://www.erikajoga.hu/hu/joga-orak/200-oras-jogaoktato-kepzes